WC, dass, toa, muggen – kärt barn har många namn. Badrummet är numera ett rum vi lägger mycket tid och kraft på. Med omsorg gör vi det till ett rum att trivas i. Trendspaningar från 2015 visar att badrummen blir allt mer personligt designade – det ska vara en plats för välbefinnande och avkoppling. Tänk spa snarare än toalett.
Rummen blir dessutom större. Flera familjemedlemmar ska få plats på samma gång vilket kräver dubbla handfat eller stora handfat med två blandare. Det vanliga möblemanget har även hittat in i badrummet och detaljer som tavlor, växter och fåtöljer skapar en trevlig loungemiljö.
Vitt kakel är fortfarande det populäraste när vi inreder badrum, men om du vill satsa på något trendigt gäller följande:
- Stora plattor – både på golvet och på väggarna
- Naturliga mönster – som trä- eller stenimitation
- Fondväggar i kakel eller mosaik – färgsätt en vägg eller yta
- Mönster – gärna Marrakechmönster i sobra färger
Peronda Harmony D.Shelley-W Mosaico