Vi har hälsat på hemma hos Amelia Adamo. I det vackra hemmet har kakel, klinker och mosaik en självklar plats såväl inomhus som utomhus där även skorstenen är mosaikbeklädd.
I det stora badrummet är det ljust, härligt och öppet. Hur gick tankegångarna när ni kombinerade badrum och garderob?
Jag älskar stora badrum. De ska vara varma och inbjudande, en plats där man också kan umgås. Att slå ihop det till en ”klä av och på-enhet” var arkitekten Clas Vallins förslag. Sedan avskiljer vi enheterna med en vägg och heltäckningsmatta.
Storleken på plattorna ni valt i köket är ganska ovanliga i svenska hem, hur kom det sig att ni valde dessa?
Jag ville vara ovanlig och när Kakeldax-Sofia visade mig dessa så sa det klick.
Varför valde ni Kakeldaxgruppen som leverantör?
Utbudet av kakel är enormt därute och jag klarade inte av att välja bland allt själv. Jag fick ett tips om Sofias kapacitet att guida mig bland alla dessa alternativ. Clas och jag blev båda lika glada över hjälpen och på den vägen är det. Vi tog i princip allt från en och samma butik.
Känslan går åt italiensk design och ni har använt er mycket av mönstrade och sandfärgade plattor, berätta mer om det!
Jag kommer från Italien och sedan tycker jag om när det händer något när man går in i ett badrum. Det får gärna vara lite varm glamour. Jag vill att man ska känna det italienska lite egensinniga. Lucio kommer från den italienska rivieran och älskar sand! Och jag tycker det är skönt att slippa den verkliga sanden.
Hur kommer det sig att ni valt att sätta mosaik på hela skorstenen?
Det är helt och håller Clas Vallins förtjänst. Han kom med förslaget och jag älskade det. Det gör grannarna och förbipasserande också!