Här i Sverige har vi en förkärlek för det avskalade och det ljusa. Vi gillar enfärgat och använder mycket vitt i vår inredning för att skapa en neutral bas att utgå ifrån när vi inreder. I andra delar av världen används färger och mönster i en annan utsträckning. Den här veckan tar vi en titt över Atlanten för att se hur de gjort på Intelligentsia Café i Silver Lake, Los Angeles.
Kaféet ligger i ett hipstertätt område i LA och väl där inne omringas man av människor som riktar kamerorna inte mot de avancerade kaffepressarna, utan snarare ner i golvet. Det blå och vita kaklet bringar liv och sätter en modern vibe på det trendiga och väldigt populära kaféet. Den färgstarka kakeltrenden är helt klart här för att stanna.
Och visst finns det keramikplattor med färg och mönster även här hemma. Nedan följer några utvalda favoriter som även de går i blått.