Allting går igen och vi inspireras ofta av tidigare trender som gör comeback. Under ett antal veckor kommer vi att en gång i månaden göra en tillbakablick på kakeltrender och se hur de inspirerar oss än idag. Samtliga årtionden under 1900-talet kommer att besökas och vi kommer att lyfta plattor ur vårt nuvarande sortiment som mer nutida exempel.
Kakel har framställts i Europa sedan 1300-talet men har en mycket äldre historia än så. Redan för 5000 år sedan började människan tillverka keramiska plattor och de har återfunnits på historiska platser som ruinerna av Babylon, antika ruiner av olika grekiska städer och i de äldsta pyramiderna.

Babylon
Men nu spolar vi fram bandet till 1900-talet. Under de första åren av förra seklet inreddes hemmen i vad vi nu kallar gamla sekelskiftesstilen. Marmor, kalksten och viktoriansk klinker var väldigt populärt – precis som det är idag!

Skapa din egen viktorianska stil genom att blanda åttakantiga plattor och passbitar ur serien Diamante.
Marmor kan användas för att skapa en modern men klassisk look. Plattorna finns i flera olika varianter och storlekar.

Marazzis serie Allmarble passar perfekt om man vill inreda med en marmorinspirerad platta. Här i storleken 58x116cm.
Om du vill ha mer inspiration, kolla in vår hemsida www.kakeldaxgruppen.se
Vill du komma i kontakt med oss når du oss på 031 – 719 78 99 eller info@kakeldaxgruppen.se
Du hittar alla våra butiker genom att klicka här.
En kommentar