Allting går igen och vi inspireras ofta av tidigare trender som gör comeback. Framöver kommer vi att en gång i månaden göra en tillbakablick på kakeltrender och se hur de inspirerar oss än idag. Samtliga årtionden under 1900-talet kommer att besökas och vi kommer att lyfta plattor ur vårt nuvarande sortiment som mer nutida exempel.
In på 1950-talet levde funkisen vidare och var en stor trend. Det vita kaklet med fogar i en kontrasterande färg var fortfarande populärt. Men nu fick andra färger plats så som rödvitt-kakel och en mjuk gul färg. I och med att andra mustigare färger välkomnades blev också inredningen varmare.
I köket var fortfarande tvåskiftskakel populärt medan vissa hushåll gick över till treskifts.

Ett tidstypiskt kök med rödvitt-kakel, knoppar på köksluckorna och kvadratiskt treskiftskakel. Bild: Flickr/Byggfabriken

Använd Tonalite Examatt Esagona Bianco i kombination med…

…Tonalite Examatt Esagona Mosto för att återskapa looken i ditt kök!

På väggen passar Monocolor V Krita Blank.
Teak var ett återkommande träslag under funkis-eran. Idag finns det möjlighet att få in trä genom badrumsmöbler men också kakel med träimitationer.

Kommod från 4aqua i modellen Slim. Träslaget påminner om tidstypisk teak och handtagen går att byta ut mot knoppar som var populära på 50-talet.

Serien Treverk från Marazzi innehåller flera plattor i granitkeramik, här syns Treverk Home Castagno i mörkbrun.
Badkaren var oftast inbyggda i fronter med kakel. Även detta årtionde var det kvadratiska kaklet välanvänt, för det mesta i formatet 15x15cm.

Här syns en blå platta från Tonalite ur serien Kraklé.
Alla plattor i storleken 15x15cm som passar i badrum hittar du här.
Besök vår hemsida www.kakeldaxgruppen.se för mer inspiration!
Vill du komma i kontakt med oss når du oss på 031 – 719 78 99
eller info@kakeldaxgruppen.se
Du hittar alla våra butiker genom att klicka här.