Under de senaste åren har försäljningen av kakelplattor i storformat ökat kraftigt och allt fler väljer större format till såväl badrum som kök. Det är inte bara efterfrågan som ökar – även plattorna växer och blir allt större.
Det är många som lockas av de stora formaten och den elegans som följer med dem. Storleken gör att ytorna hänger ihop på ett annat sätt än med mindre plattor och stora plattor gör sig bra så gott som överallt, bara utrymmet är tillräckligt stort för att undvika onödiga kapningar.
I badrum sätts storformat gärna på både vägg och golv. Samtidigt har det blivit populärt som stänkskydd mellan bänk och överskåp i kök. Stora plattor är inte bara snygga utan också praktiska eftersom fogarna blir färre och mindre tack vare att plattorna har raka kanter. Det gör det också lättare att hålla ytorna rena.

Mera marmor! Här ser vi supersnygga Grande Marble Look Saint Laurent och Grande Marble Look Statuario från Marazzi. Plattorna är i måtten 120×240 cm respektive 120×120 cm.
I takt med ökad efterfrågan har såväl utbud som måtten växt. Idag finns en mängd olika storformat, allt från 60×60 cm upp till 240×360 cm.
– Storformaten gjorde entré i svenska hem för cirka fem år sen och sedan dess har vi sett plattorna växa till väldigt stora format. Nu tror jag inte det kommer hända så mycket storleksmässigt på ett tag, däremot kommer med all säkerhet nya utseenden och mönster, säger Stefan Aulie som är inköpschef på Kakeldaxgruppen.

Cemento Cassero Grigio från Casalgrande Padana ger ett trivsamt intryck.
Utseendemässigt är olika sten- och marmorimitationer ett populärt inslag idag. Även mönstrade plattor är omtyckta och passar bra i storformat där mönstren verkligen kommer till sin rätt. Några populära serier i storformat är Marazzi Grande Marble Look och Casalgrande Marmoker.

Marazzis Grande Marble Look, här i färgen Frappuccino går fint som både golv och vägg.
____
Besök vår hemsida www.kakeldaxgruppen.se för mer inspiration!
Vill du komma i kontakt med oss når du oss på 031 – 719 78 99 eller info@kakeldaxgruppen.se
Du hittar alla våra butikergenom att klicka här.
Psst! Du har väl sett vår pågående höstkampanj? Just nu har vi 25 % rabatt på utvalda gråa plattor från serierna: Casalgrande Padana Cemento, Geotiles Cemento, Marazzi Gris Fleury, Imso Bibulca, Marazzi Bluestone och Marazzi Blend.
Läs mer om erbjudandet här.